Forum ¦wita ¦wiêtego Wita Strona G³ówna


¦wita ¦wiêtego Wita
Forum grupy odtwórstwa muzyki dawnej i muzyków dawnych
Odpowiedz do tematu
23/25 kwietnia Skansen Chorzów
Grzegorz



Do³±czy³: 17 Sty 2010
Posty: 16
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Lisy z Czerwionki xD nie to nie ¿art

II Jarmark ¦redniowieczny w Górno¶l±skim Parku Etnograficznym



Wyj±tkowo proszê o zapoznanie siê z ca³o¶ci±, przed zadawaniem pytañ. Stara³em siê umie¶ciæ wszystko co na obecn± chwilê wiem i jak tylko bêdê cos wiedzia³ wiêcej na pewno to uzupe³niê na czas.


Ogólnie:
W zwi±zku z otrzymaniem potwierdzenia ze Skansenu w Chorzowie og³aszam, ¿e II Jarmark siê odbêdzie. Termin zosta³ wyznaczony na ostatni weekend kwietnia tj. 23 – 25 (pi±tek, sobota, niedziela). Przy czym plan przedstawia siê nastêpuj±co:

23.04 – przyjazd i powitanie strudzonych go¶ci
24.04 – w sumie najciê¿szy dzieñ (przedstawienie grup, ró¿ne atrakcje dla grup oraz dla ludzi zwiedzaj±cych – turnieje taneczne, szermiercze, na w³ócznie; to akurat moja ju¿ w tym g³owa, dwie inscenizacje – po³udniowa granica godziny 12/13 oraz popo³udniowa 17.30/18).*
25.04 – przygotowania do powrotu do nie mediewalnej rzeczywisto¶ci (ostatnia inscenizacja, og³oszenie wyników oraz uroczyste wrêczenie nagród, zwijanie obozu i powrót do domów).

Organizacyjnie:
O tyle I jarmark siê sprawdzi³, ¿e by³, o tyle ten mam zamiar zorganizowaæ z pewnym rozmachem jak i poziomem (nie kryjê, ¿e o wej¶cie do Skansenu zaczêli siê ubiegaæ chorzowscy Bo¿ogrobcy, których poziom odtwórstwa jest zabójczy) w celu dos³ownego zawy¿enia ¶redniej kolejnej imprezy ruchu rycerskiego. W zwi±zku z tym impreza jest tylko na zaproszenia wystawione wy³±cznie przeze mnie – wszelkie inne osoby znajomi znajomych proszone s± o bezpo¶redni kontakt ze mn±.

W kwestii grup zaproszonych bardzo bym prosi³ o aktywny udzia³ w imprezie (turnieje, inscenizacje), gdy¿ nie zale¿y mi na ozdobach w strojach historycznych siedz±cych z puszkami piwa i komórkami w rêkach.** Program wszystkich inscenizacji, turnieju oraz jego wykonanie musi byæ dopiête w ka¿dym szczególe (wiem, ¿e i tak po¶lizg jest nieunikniony, ale chcia³bym to ograniczyæ do niezbêdnego minimum).

Równie¿ prosi³bym o okre¶lenie, w jakiej formie przyjad± zaproszeni go¶cie (spieszony zbrojny, schutze - strzelec czarnoprochowy, armbruster - kusza, spiessmann – tyczka, mieszczanin, ch³op itd.). Co do wymogów armbrustów to z racji bezpieczeñstwa prosi³bym o kontakt z Zajcem z Chor±gwi Ziemi Górno¶l±skiej.

Jako ¿e specjalizujê siê w okresie wojny duñsko – hanzeatyckiej wstêpne datowanie imprezy okre¶lam na 1360 – 1400. Równie¿ dlatego umieszczam plan instalacji, który sprawdzi³ mi siê podczas obrony mojej pracy licencjackiej dotycz±cej tego¿ tematu.

Plan inscenizacji rekonstruktorskiej:
Jako ¿e nie jeste¶my w stanie odtworzyæ idealnie zdarzeñ z okresu wojny duñsko – hanzeatyckiej, musimy zdaæ siê czê¶ciowo na improwizacjê. Miejsce, w którym odbywa siê instalacja rekonstruktorska to wioska. Mo¿emy wykorzystaæ nieopisane dok³adnie starcia obroñców gotlandzkich z duñskim naje¼d¼c±.
Okre¶lono do inscenizacji dwa stronnictwa – pospolite ruszenie tzw. bönder (w ich role wcielaj± siê osoby w uzbrojeniu ciê¿kozbrojnej i lekkozbrojnej piechoty oraz osoby wyposa¿one w typowe narzêdzia, jakimi podczas obrony mogli pos³ugiwaæ siê ch³opi) oraz jako drugie stronnictwo najemna armia duñska (w ich role zaplanowano wcieliæ osoby w uzbrojeniu ciê¿kozbrojnej piechoty oraz w uzbrojeniu ciê¿kozbrojnego rycerstwa). Za osoby historyczne stronnictwa duñskiego bêdzie uwa¿aæ siê króla Danii Waldemara IV Atterdag, Senatora Danii Waldemara Sapki, doradcê wojennego ksiêcia Saksonii Eryka oraz kanclerza Causa Limbek i wice – kanclerza Henninga Podebusk. Co do osób historycznych stronnictwa obroñców Gotlandii – brak jest dok³adnych danych dowódcy bönder ani te¿ w listach króla Danii do mieszkañców brak jest podpisów ¶wiadcz±cych o wa¿niejszych osobach, które z³o¿y³y sw± sygnaturê na kapitulacji Dziêki malarzom historycznym wiemy jednak, ¿e nad miastem sprawowa³ w³adzê burmistrz. Jest to jednak sprawa godna dalszej analizy rozwijaj±cej temat, jednak na potrzeby inscenizacji nale¿y przyj±æ, ¿e w ka¿dej grupie obroñców byli dowódcy o ma³ym znaczeniu historycznym, których bêdzie wyró¿niaæ trochê lepsze uzbrojenie ¶wiadcz±ce o wiêkszej majêtno¶ci.
Inscenizacja ma polegaæ na odtworzeniu marszu armii duñskiej po desancie nieopodal Västegarnu na Visby. Wojska pod dowództwem doradcy królewskiego ksiêcia Eryka z Saksonii napotkaj± opór miejscowych ch³opów broni±cych swej wioski – wkroczenie piechoty na gêsto zabudowan± budynkami czê¶æ Górno¶l±skiego Parku Etnograficznego (Inscenizacja pierwsza – bitwa o most przy spichlerzu, sobota po³udnie). Po st³umieniu s³abego oporu ch³opów zbrojni Eryka musz± zmierzyæ siê si³ami bönder, którzy biegn±, by zaatakowaæ desantuj±cych, jednak za pó¼no dochodz± do miejsca i ¶cieraj± siê z pe³nymi si³ami trzeciej czê¶ci armii Atterdaga (Tutaj narrator zakomunikuje widzom takow± informacjê). Po przegranej próbie odbicia wioski pospolite ruszenie wycofuje siê, by zaatakowaæ jeszcze raz o wschodzie s³oñca obóz Duñczyków obok spichlerza (Inscenizacja druga – bitwa pod spichlerzem na du¿ej polanie, sobota popo³udniu). Atak powodzi siê czê¶ciowo – kilkunastu Duñczyków ginie, równie¿ jeden z cz³onków francuskiej rodziny Roorda z Fryzji. Po³udnie jednak nie sprzyja obroñcom, gdy Eryk z Saksonii przypuszcza centralny atak si³y bönder i przy g³ównym natarciu, wybijaj±c po³owê obroñców, zmusza resztê ch³opstwa do wycofywania siê a¿ pod mury Visby (Inscenizacja trzecia – bitwa na polanie wej¶ciowej obok stawu, niedziela oko³o po³udnia).***

Turnieje:
W miêdzy czasie by rozja¶niæ wszystkim humor po obowi±zkach na jakie was nara¿am zorganizowany zostanie turniej taneczny, turniej bojowy oraz turniej na w³ócznie (o ile na Toszku by³a to przymiarka, teraz by trzeba by³o wdro¿yæ to w ¿ycie i zobaczyæ efekty). Co do turnieju na w³ócznie jest to równie¿ orientacyjne z racji uzgodnienia z osobami znaj±cymi siê w tematyce.


Zakwaterowanie i wy¿ywienie:
Co do obozowiska to odniosê siê tutaj do wymagañ Chor±gwi ¦l±skiej - W obozie tylko namioty historyczne. Plastikowe namioty turystyczne, namioty-altanki, namioty lu¼no stylizowane na ¶redniowieczne, namioty kombinowane (szwy na butapren, przerabiane chiñskie dwójki, przerabiane harcerskie) niedopuszczalne. Gwo¼dzie jako ko³ki do namiotów niedopuszczalne. Rêczniki frotte, ¶piwory, karimaty, wszelkie narzêdzia tj. siekiery z Tesco, pi³y ramowe, m³otki na syntetycznych trzonkach, szpadle malowane farb± – niezalecane, je¿eli ju¿ u¿ywane to trzymane w namiotach. Wnêtrze namiotu, póki siê nie wylewa na zewn±trz, jest prywatn± spraw± jego mieszkañców. (Poniek±d nie wierzê ¿e bêdzie to potrzebne, ale na wszelki wypadek lepiej to uwzglêdniæ)
Ponadto udostêpnione zostan± spichlerze na nocleg w razie braku odpowiedniej ilo¶ci namiotów jak i za³amania siê pogody.

Co do wy¿ywienia, nagród turniejowych oraz zwrotów za przyjazd – jestem na etapie kosztorysowania i konfrontacji tego¿ kosztorysu z funduszami, które otrzymam od Skansenu, na pierwszym planie uderzy wy¿ywienie (pi±tek – kolacja; sobota – ¶niadanie, obiad oraz uczta;**** niedziela – ¶niadanie, ewentualnie obiad), nastêpnie w kosztach rzucê siê na nagrody, a na sam koniec zwroty za transport. Te informacje bêdê uzupe³nia³ na bie¿±co by¶cie wiedzieli na czym stoicie.



Pozdrawiam Grzegorz od Lisów z Czerwionki.










* podane godziny s± orientacyjne – mog± trochê ulec zmianie.
** bêdzie wyznaczone do tego miejsce.
*** ogólne za³o¿enie inscenizacji – zawsze mo¿na je skorygowaæ do warunków oraz zasobów ludzkich.
**** w tym przypadku nie wiem czy nie bêdzie potrzebna sk³adka, bêdê siê stara³ ¿eby jej nie by³o, ale jak cos to uprzedzê wcze¶niej.


Post zosta³ pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Grzegorz dnia ¦ro 16:23, 10 Lut 2010, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Grzegorz



Do³±czy³: 17 Sty 2010
Posty: 16
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Lisy z Czerwionki xD nie to nie ¿art

II Jarmark ¦redniowieczny w Górno¶l±skim Parku Etnograficznym




Poprawki i szczegó³owe dane:
Wstêpnie ustalone datowanie zosta³o rozci±gniête do granic 1360 – 1420.


Obozowisko bardzo mile widziane, jednak dla osób, które takowych nie posiadaj± zostan± ulokowane w udostêpnionych spichlerzach – to samo odnosi siê do wszystkich w przypadku za³amania siê pogody (suche deski s± chyba o wiele lepsze ni¿ mokra ziemia.). Ponadto zostanie wydzielony jeszcze jeden spichlerz, gdzie bêdzie mo¿na z³o¿yæ swój sprzêt. W celu bezpieczeñstwa prosi³bym ¿eby ka¿dy swoje rzeczy mia³ opisane – do spichlerza bêdzie jeden klucz, który bêdzie mia³a w posiadaniu wydzielona do tego osoba (prawdopodobnie bêdê to ja), by nie mia³o miejsca jakie¶ zawieruszenie.

Równie¿ przypominam w kwestii zabrania zastawy, sienników, koców oraz ¶piworów (na wszelki wypadek).

Inscenizacja:
Co do planów inscenizacji nie ulegaj± one zmianie. Jedynie pozostaje dopasowanie godziny ich odstawienia.
Sobotnia inscenizacja (pierwsza) odbêdzie siê na k³adce ko³o spichlerza – nie ma tu potrzeby anga¿owania wszystkich zbrojnych do tego przedsiêwziêcia (k³adka jest ma³a – u¿y³bym tutaj tyczkarzy i jednego zbrojnego, przeciwko lu¼nej formacji bönder. Jaka¶ salwa z hakownic, k³ótnia dowódców, lekkie starcie bez ofiar – bönder wycofuj± siê).

Sobotnia inscenizacja (druga) odbêdzie siê przy obozowisku – tutaj mo¿na u¿yæ wszystkich zaproszonych do udzia³u w inscenizacji, jako ¿e obóz formalnie nie bêdzie trzeba pozostawiæ do pilnowania (jako ¿e bêdzie on miejscem akcji). Si³y bönder atakuj± na obozuj±cych zbrojnych – kilka ofiar z obu stron, jednak bitwa przechyla siê na szansê obozuj±cych (hufnice, piszczele, hakownice, armbrusty, tyczki, zbrojni itd.). Najd³u¿sza inscenizacja jak± trzeba bêdzie odstawiæ – przy czym chcia³bym aby by³o to bardzo widowiskowe, dlatego te¿ potrzebowa³bym ludzi, którzy sterowaliby poszczególnymi oddzia³ami – otrzymaj± plan bitwy oraz kolejno¶æ dzia³añ do zapoznania. Postaram siê o rogi sygnalizacyjne by dodaæ ca³o¶ci charakteru.

Niedzielna inscenizacja (trzecia) odbêdzie siê przy samym wej¶ciu g³ównym Skansenu. Maszeruj±ce wojsko z obozu spycha pozosta³e si³y bönder na polanê, gdzie po³owa pospolitego ruszenia ginie, a reszta wycofuje siê. Równie¿ i tutaj chcia³bym u¿yæ kogo siê da do tej inscenizacji, jak równie¿ zastosowaæ strategiê dowódców.

Atrakcje dla zaproszonych go¶ci:
Jako ¿e jest to impreza przeznaczona dla gawiedzi, tak jak zapowiedzia³em umilê czas wszystkim.
Potwierdzam turniej szermierczy – plan jak na jakich zasadach siê odbêdzie jest w fazie pracy i niebawem siê uka¿e, jak tylko ustal szczegó³y z osobami siedz±cymi trochê lepiej w temacie. Potwierdzam równie¿ turniej taneczny. W kwestii turnieju na drzewce – zasady na jakich ma siê odbyæ zostan± opracowane i udostêpnione w przypadku zainteresowania ze strony go¶ci. (pewnie je¶li czasu nam nie wystarczy dla gawiedzi to zrobimy go niezale¿nie we w³asnym gronie).
Za wszystkie turnieje s± przewidziane nagrody i jestem na etapie ich za³atwiania. (wszelkie darowizny mile widziane xD – ¿art).

Atrakcje dla gawiedzi:
To ju¿ zostawiê sobie na g³owie jak i na ludziach, którzy zaoferowali mi swoj± pomoc jako wspó³organizatorzy. Niemniej ka¿da para r±k do pomocy zawsze jest mile widziana. Przewidujê strzelanie z ³uku do tarczy, tzw. Miecz króla Artura, wy³awianie jab³ek, pojedynki z rycerzem, rzuty podkówkami (nie wiem jak siê ta zabawa nazywa³a) i wszystko to co kto¶ mi zdo³a podsun±æ.
O ile bêdê pobiera³ od ludzi symboliczna op³atê to dla znudzonych rycerzy zabawy za darmo (nie trzeba was pilnowaæ co sobie krzywdy nie zrobicie xD).
Mile by by³y widziane kramy przy obozowisku – oczywi¶cie za kramy mam zapewniony brak jakichkolwiek op³at za wystawienie, ponadto bêd± one ulokowane ko³o obozu z dala od kramów odpustowych je¶li zostan± wpuszczeni na teren Skansenu podczas Jarmarku (wola³bym ¿eby ich nie by³o, ale to ju¿ jest decyzja dyrekcji).

Inne:
Zapewniam s³omê/siano – co wolicie. Wy¿ywienie (pi±tek – kolacja; sobota – ¶niadanie, obiad, uczta; niedziela – ¶niadanie, ewentualnie obiad). Mi³o spêdzony czas w doborowym towarzystwie. I wszystko inne co bêdzie realne dla mnie do zorganizowania. Dla wymagaj±cych – na Skansenie jest wêze³ sanitarny (ubikacja, prysznic) zabiegam by by³ dla nas udostêpniony (ubikacja na 100%, walczê o prysznic xD). Miejsce do zaparkowania bez op³at.
Na chwilê obecn± nie posiadam jeszcze kosztorysu wy¿ywienia, wiêc nie jestem w stanie stwierdziæ czy bêd± zwroty za transport. Ale wiêcej w tym temacie na pewno uzupe³niê jak tylko cos bêdê wiedzia³. Staram siê o proch, równie¿ to potwierdzê jak tylko go bêdê mia³ w rêkach.

Czego/kogo oczekuje:
Tak jak w wiadomo¶ci wcze¶niej spisu ludzi (ilu, w jakiej formie) – potrzeba mi zbrojnych z naciskiem na tyczkarzy, chcia³bym ¿eby na 1 zbrojnego by³o przynajmniej 2 tyczki, artylerzystów (bêdê mia³ trzy hufnice i dodatkowe 5 hakownic dla chêtnych). Strzelców z pacynkami (armbrusty, ³uki) – inscenizacja bêdzie przebiegaæ w taki sposób by nie by³o ¿adnych strat (z³amania czy zaginiêcia).
Aktywnego udzia³u – wczujcie siê w zdarzenia jakie chcê by siê tam odby³y.
Dobrej zabawy – jak wiadomo wszystko co robimy ma nam przynie¶æ rado¶æ.
Wszelkich rad oraz pomocy.


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Grzegorz



Do³±czy³: 17 Sty 2010
Posty: 16
Przeczyta³: 0 tematów

Ostrze¿eñ: 0/5
Sk±d: Lisy z Czerwionki xD nie to nie ¿art

Pierwsze zdjêcia. Niebawem bêdzie wiêcej.
[link widoczny dla zalogowanych]


Post zosta³ pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
23/25 kwietnia Skansen Chorzów
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu